Rodiče,
Vy, kteří máte děti ve školkách, přesně na vás se obracím s velmi důležitou otázkou – jak se stavíte k tomu, když si školkové děti dávají na narozeniny a svátky sladké bonbony? Berete to jako běžnou věc, korigujete to nějak či jste se snad proti této „tradici“ nějak vymezili?
Systémy školek jsou různé. Sice, děti bonbony a podobné cukrátka nosí, nechávají si je ale ve svých pytlících a je pak na rodičích, jak s tím naloží. U nás ve školce to funguje jinak – děti sladké dostanou a v zásadě si to ještě ten den sní. Neměla jsem s tím problém a ani nevím, že by to někdo jiný z rodičů řešil. A potom mi došlo proč. Syn navštěvuje poměrně malou školku, k těmto situacím dochází opravdu výjimečně, proto jim asi není dáván takový zřetel. Syn od kamarádky naopak chodí do velké školky, proto tato otázka je téměř na denním pořádku, a proto chápu vedení, že se uchýlilo k tomuto způsobu řešení. Nicméně, budu se ptát za dítě – když ví, že má svůj sáček plný laskomin, jak mu jako rodič vysvětlit, že to musí jíst postupně a že to je vlastně nadmíru toho, co dokáže sníst?
To mě donutilo nad tématem přemýšlet. Ano, řeknete, že se má dítě učit, že ho z toho bude bolet bříško, že to není zdravé, že si to má nechat na potom. Ale, opravdu to pochopí a s tímto vysvětlením se smíří?
Proto se vás ptám, rodiče školkových dětí, jak tedy tohle řešíte a hlavně, jak na to reagují vaše děti?
Mráček 🙂